K personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti využíváme identifikátory zařízení - cookies (více informací). Dalším používáním portálu vyjadřujete svůj souhlas s jejich zpracováním.

Čítárna a kavárna AVION

Předpověď počasí v místě
##DATE1## ##DATE2## ##DATE3##
##FORECAST1##
##FORECAST_IMG1##
##FORECAST_DESC1##
##FORECAST2##
##FORECAST_IMG2##
##FORECAST_DESC2##
##FORECAST3##
##FORECAST_IMG3##
##FORECAST_DESC3##
Tradice, styl a elegance Čítárna a kavárna AVION

Čítárna a kavárna AVION

Kavárny za první republiky nebyly jen místy, kde bylo možné vypít si šálek kávy a ochutnat skvělý dortík servírovaný s noblesou a elegancí. Byla to především místa společenského setkávání, nabitá intelektuální atmosférou a uměleckou inspirací, kde se daly vyměňovat informace a názory na vše podstatné, co se ve světě i u nás událo. Legendární kavárna AVION byla a je přesně takovým místem.
Jen málokterá kavárna se může pochlubit tak pohnutým osudem jako právě Avion. Původní funkcionalistická budova, která stála na stejném místě a podle níž byla vytavěna budova dnešní, byla přistavěna k secesnímu hotelu National již v roce 1933. Díky svému pestrému programu a poloze se stala oblíbeným místem milovníků hudby, tance, umění, ale také pašeráků. V kavárně se totiž uzavíraly obchody a okny ze sálu nebo z terasy se dohlíželo, zda vše probíhá, jak má. Podplacené osoby následně  přecházely přes celní kontrolu a na druhé straně hranice odevzdávaly zboží pašerákovi.

Kariéra kavárny však bohužel neměla dlouhého trvání. V roce 1939 byla značně poškozená výbuchem bomby, kterou chtěli ustupující polští vojáci zničit most přes řeku. Nemovitost byla následně zabrána němci jako židovský majetek a založili si zde svou kancelář. Po válce budova chátrala a po rozlehlém požáru byla v roce 1952 téměř kompletně zdemolována.

Dnešní Avion duchu prvorepublikových kaváren odpovídá dokonale nejen architekturou, ale také jako místo setkávání, svým intelektuálním a uměleckým nábojem a v neposlední řadě i skvělými dezerty a dobrou kávou.

Vyberte si ze speciální prvorepublikové nabídky:
  • Vídeňský dort
  • Rakvičky se šlehačkou
  • Žloutkový věneček
  • Kremrole
Kontakt
Kavárna a čítárna Avion
Hlavní třída 2061
737 01 Český Těšín
+420 558 711 961
Těšínské Slezsko
Facebook
Název souboruPopisStáhnout