K personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti využíváme identifikátory zařízení - cookies (více informací). Dalším používáním portálu vyjadřujete svůj souhlas s jejich zpracováním.

Theodor Flemmich a jeho vila

Průmysl a značky Theodor Flemmich a jeho vila

Theodor Flemmich a jeho vila

Ach ty slavné vily!Kdo by neznal vilu Tugendhat slavného Miese van der Rohe v Brně? A co takhle vila Flemmich v Krnově?

Vily patří k životnímu stylu První republiky stejně jako kavárny nebo obchodní domy. Postavit si je nechal téměř každý bohatý průmyslník. Historie rodiny textilního továrníka Theodora Flemmicha je v Krnově doložena již za třicetileté války. Byl příbuzným významného architekta Leopolda Bauera, ale pro rodinné rozepře svěřil stavbu architektovi Otto Prutscherovi. I když vila samotná byla dokončena již v roce 1914, Flemmichova rodina v ní žila pouze do roku 1938, kdy emigrovala.

Reprezentativní vila ve stylu anglického domu se nachází v krásné zahradě. Některé vestavěné prvky, včetně vyřezávaného schodiště, dodnes odrážejí významné postavení svého někdejšího majitele. V původním uspořádání  domu byly v přízemí přijímací místnosti, zejména prostorná hala přecházející v zimní zahradu. V prvním patře se nacházely ložnice a pánský salon a v podkroví menší ložnice dcer. Majitel Theodor Flemmich zde bydlel deset let před tím, než zemřel na selhání ledvin. Jeho nejstarší dcera se provdala za spolumajitele největší textilky v Krnově, Hermana Larische, který koupil společnost jejího otce.

Pro zajímavost: z původního interiéru - tepaných mříží, nábytku, koberců a barevných tapet na stěnách- se již mnoho nedochovalo. Za druhé světové války zde sídlil wehrmacht, v 50.letech tady bydlelo 8 rodin. Po několik dalších desetiletí budova sloužila jako Kojenecký ústav. Od roku 2011 v ní sídlí Městské muzeum v Krnově. Jako jediná na okruhu je zpřístupněná veřejnosti.

Pokud vás slavná minulost města zaujala, máte možnost se s ní blíže seznámit na netradičních komentovaných prohlídkách Krnov v duchu První republiky s průvodkyní v kostýmu, které připravilo Turistické informační centrum Krnov. 

Mohlo by vás zajímat

Krnov
Zažijte netradiční prohlídky, během kterých vás průvodce v kostýmu provede městem, kterému díky  textilní výrobě říkali Slezský Manchester! 
Název souboruPopisStáhnout