K personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti využíváme identifikátory zařízení - cookies (více informací). Dalším používáním portálu vyjadřujete svůj souhlas s jejich zpracováním.

Kavárna Elektra

Kavárna Elektra

"Takového něco Praha nemá. Obrovská kavárna, neustále přeplněná, dole v soutereinu obrovský bar s 'Jazzbandem' a blaseovanými hejsky a jich 'dámami'. Skleněnou podlahou promítají barevná světla zespod na tancující." Takto své dojmy z návštěvy legendární ostravské kavárny, kterou navštěvovali i Oldřich Nový či Jiří Voskovec s Janem Werichem – ti zde měli dokonce i otevřený účet –, popsal jeden z návštěvníků.

Po svém otevření roku 1926 byla kavárna Elektra v Hornickém domě po dlouhá léta centrem společenského a kulturního dění Ostravě. Kavárenským místnostem bylo věnováno přízemí společně s obchody a kinem a v mezipatře byly kulečníky a klubovny. V suterénu pod hledištěm kina to žilo v baru Cristall-Pavilon s kabaretem. Zajímavostí je, že podle kolaudačního výměru musela být ve všech místnostech umístěna plivátka a pověšen zákaz plivání. Že to tady skutečně žilo, potvrzuje i fakt, že koncese udělená pro Hornický dům byla jedna z prvních kavárenských koncesí, která povolovala čepovat sudové pivo. Pro zajímavost – v roce 1928 zde načepovali 800 hektolitrů.

Každý den večer se v kavárně konaly jazzové koncerty a v baru a kabaretu probíhal pestrý program s atrakcemi všeho druhu od exotických tanečníků a „elastických“ tanečnic, přes kouzelníky až po jasnovidce.

V dnešní době již v kavárně Elektra není ani zdaleka tak veselo, ale stále si zde u šálku kávy můžete posedět a díky z části původní architektuře si představovat dámy s cigaretovými špičkami a elegány v psích dečkách vznášející se po parketu ve swingovém rytmu...
Název souboruPopisStáhnout