K personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti využíváme identifikátory zařízení - cookies (více informací). Dalším používáním portálu vyjadřujete svůj souhlas s jejich zpracováním.

Nový Jičín

Den pro klobouk Nový Jičín

Nový Jičín

Víte, jaký je rozdíl mezi peruánským Indiánem, pravověrným Židem u Zdi nářků, myslivcem a folklórním souborem, letuškou či uniformovaným policistou? Žádný! Všichni mají na hlavě klobouk z Nového Jičína.

Prosperita Nového Jičína voní kloboukem. Jakým? No, přece plstěným! Hospodářský rozvoj města se odehrával v naprosté symbióze s kloboučnickým průmyslem. V Novém Jičíně se dařilo textilnímu podnikání od 14. století. O dvě století později byla ze všech řemeslnických mistrů ve městě celá třetina soukeníků. Obchod se suknem vzkvétal a v 19. století bylo ve městě na 30 továren.

V té době byl Nový Jičín větším městem než Ostrava. Za První republiky se na počet obyvatel stal největším městem milionářů. A všichni byli majitelé textilních fabrik. Jako město s tradicí textilní a oděvní výroby se může Nový Jičín na mapě dnešní společné evropské historie pochlubit kontinuální sedmisetletou historií.

Pro zajímavost: jiné evropské město, spojené s výrobou klobouků od 16. století je Chazellessur Lyon ve Francii. Zlatá éra kloboučnického průmyslu se vztahuje k období před druhou světovou válkou, kdy zde rovněž působilo 30 továren. Dnes se zde klobouky již nevyrábějí. Výroba byla ukončena v sedmdesátých letech 20. století. Zdejší muzeum vlastní sbírku klobouků od 18. století.

 

Mohlo by vás zajímat

Nový Jičín
Dozdobte si vlastní klobouk vyrobený na jediném stroji na světě, který to umí. Navštivte město klobouků a milionářů!
Nový Jičín
Jedna z největších sbírkek na světě ukazuje klobouky Masaryka, Beneše, Rašína i Bezruče. 
Nový Jičín
Ochutnejte stylové koktejly jako za první republiky, výtečnou kávu a rozplývající se větrníky v podloubí malebného novojičínského náměstí
Název souboruPopisStáhnout