K personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti využíváme identifikátory zařízení - cookies (více informací). Dalším používáním portálu vyjadřujete svůj souhlas s jejich zpracováním.

Když je klobouk osudem

Den pro klobouk Když je klobouk osudem

Když je klobouk osudem

Jaké by to bylo, kdyby všichni vaši příbuzní byli kloboučníci?

Jako u Hückelů. Byli byste členem rodiny, která byla obchodně, podnikatelsky a diplomaticky nesmírně schopnou dynastií, spojenou s historií města Nový Jičín po 250 let. Ovlivnili byste charakter města. Proslavili byste jej po světě, stejně jako Tomáš Baťa Zlín. Ovšem…o něco dřív.

Jednalo se zřejmě o velmi soudržnou rodinu, která byla schopná dlouhodobého konsenzu v majetkových vztazích. Diplomaticky prodávali pokrývky na hlavy na obě strany válečných konfliktů. Věnovali peníze na obecně prospěšné účely. Podporovali nadaci a chudobinec. Významnou roli v kulturním a sociálním životě města sehrála také manželka jednoho z bratří Angela Hückel, která se značně angažovala v kulturním a sociálním životě města.
  
Pro zajímavost:Hückelové byli předvídaví podnikatelé. Vytvořením vlastních pomocných provozů se stali soběstačnými a nezávislými na cizině. Úspěch firmy spočíval ve zpětné investici vydělaného kapitálu do továren a ve schopnosti udržet získané trhy. Koncepcí promyšlené péče o vlastní zaměstnance předstihli daleko známějšího Tomáše Baťu ve Zlíně – výstavbou dělnických kolonií i rodinných domků pro úředníky a mistry tovární výroby.

Přestože byli Hückelové prohlášeni čestnými občany města, jejich architektonicky významné novorenesanční vily shodného půdorysu od vídeňského architekta Thienemanna s unikátní vnitřní výzdobou chátrají a okolní lesopark je neudržovaný. Ve stavu, který by přiměřeně odkazoval k jejich významu pro město, je pouze rodinná hrobka na novojičínském hřbitově.
 
  
 

Mohlo by vás zajímat

Nový Jičín
Dozdobte si vlastní klobouk vyrobený na jediném stroji na světě, který to umí. Navštivte město klobouků a milionářů!
Nový Jičín
Jedna z největších sbírkek na světě ukazuje klobouky Masaryka, Beneše, Rašína i Bezruče. 
Název souboruPopisStáhnout