K personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti využíváme identifikátory zařízení - cookies (více informací). Dalším používáním portálu vyjadřujete svůj souhlas s jejich zpracováním.

Generál Hlaďo

Generál Hlaďo

Novojičínského rodáka to přitahovalo už od mládí k letadlům. Chtěl se stát pilotem tak úporně, že po maturitě na reálném gymnáziu v Novém Jičíně odešel hned v roce 1931 jako dobrovolník na vojnu. 

Prezenční službu si odbyl zčásti ve Škole pro důstojníky pěchoty v záloze u 8. divize v Opavě a pak nastoupil studia na Vojenské akademii. Odtud byl v roce 1934 slavnostně vyřazen jako poručík letectva a po nastoupil k leteckému pluku do Hradce Králové. 

O tři roky později se společně s tehdejšími leteckými esy Františkem Novákem a Františkem Peřinou   zúčastnil prestižních mezinárodních leteckých závodů ve švýcarském Curychu, kde v disciplíně alpský let porazil s československým letadlem Avia B 534 německé stíhače na Messerschmidtech Bf 109. 

V době mobilizace velel polní letce č. 42, která měla chránit hlavní město Prahu, v 25 letech byl jedním z nejmladších důstojníků, kterému byla svěřena takováto funkce. 

Po okupaci českých zemí začal spolupracovat  se skupinou podplukovníka Mašína. Když mu hrozilo zatčení, uletěl do Sovětského svazu, kde skončil ve vězení.  Během války dosáhl hodnosti podplukovníka, velel slavné 312. stíhací peruti a také celé československé stíhací skupině ve Velké Británii.

Po válce přežil díky smrtelnému onemocnění divoké čistky padesátých let. Počátkem 70. let byl kvůli údajně nesocialistickému chování odvolán a dožil jako hlídač autokempingu a plavčík.     
 

Mohlo by vás zajímat

Hlučín - Darkovičky
Vydejte se za vojenskou historií Československa, na vlastní kůži ucítíte tíhu zrady, sílu odvahy a odhodlání bránit republiku!
Název souboruPopisStáhnout